Bilimsel Bilgiye Erişim


Akademi / Pazartesi, Ocak 14th, 2019
Linklerin güncellenme tarihi: 17.02.2019 (Kırık link bildirimi için tıklayın)

1$ = 5.27₺!

Saygıdeğer meslektaşlarım ve meslektaş adaylarım,

Bilimsel bilgi üretiminde ya da kişisel/meslekî gelişim sağlamada en önemli şartlardan birinin doğru kaynaklardan beslenmek olduğuna inanıyorum. Pek çoğunuzun doğru kaynakları bulabilecek tecrübe ve bilgi birikiminiz var, gene de kişisel bir tavsiye: İlgilendiğiniz alana ait bir genel anahtar kelimeyle PubMed taraması yapmanız, ardından güncelden eskiye doğru makaleleri kaynakçalarına da göz atarak incelemeniz.

Burada, özellikle üniversite kütüphanelerine erişimi olmayan arkadaşların önüne radikal bir problem çıkıyor: Ücretli kaynaklar. Ben, bilimsel bilginin değeri değil ederi olduğu, bu ederin de maddi kaynaklarla karşılanabileceği ihtimali dahi konuşulmayan bir bilimsel kültürden geliyorum. Bu yüzden sizlere ücretli kaynaklara nasıl ücretsiz olarak erişebileceğinizi anlatacağım (Yatırım tavsiyesi değildir, her türlü sorumluluk size aittir. İmkanınız varsa orijinal kaynağı satın almanız önerilir.).

Makaleler için: Sci-Hub

Diyelim ki alanyazını taradınız, erişmek istediğiniz bir makale var, ücretli erişim şartı koşulmuş ve sizin makaleye verebilecek paranız yok. O zaman imdadımıza Sci-Hub isimli site yetişiyor. Bu site sayesinde çeşitli parametreler ile makalelere erişim sağlayabiliyoruz.

Örneğin, neuroscience anahtar kelimesiyle yaptığım PubMed taramasında karşıma çıkan ilk makale budur. Ben ücretli kullanıcı olmadan, makaleye erişemem. Ancak, doi numarasının tamamını Sci-Hub sitesindeki arama çubuğuna aktarıp open butonuna basarsam, site bana makaleyi sunacaktır.

Kitaplar için: Library Genesis

Benzer şekilde, herhangi bir kitaba ihtiyacımız varsa ve bizim kitaba çeşitli sebeplerden dolayı erişimimiz yoksa, Library Genesis sitesi sayesinde pek çok kitaba ücretsiz erişim sağlayabiliriz.

Örneğin, Amazon üzerinden neuroscience anahtar kelimesi ile yaptığım taramada karşıma çıkan ilk kitap için bir deneme yapalım. Kitaplardaki tavsiyem, makalelerdeki doi numarasına benzer şekilde ISBN numarasının kullanılması. Ben bu numarayı LibGen üzerinden arama çubuğuna yazar ve Search! butonuna basarsam, site bana kitabı sunacaktır.

Doğru kaynaklardan beslenmeniz umuduyla, esenlikler dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir