Türk Psikologlar Derneğine Açık Mektup


Akademi / Cumartesi, Ocak 19th, 2019

Sayın Türk Psikologlar Derneği, size Dr. Murat Paker olayı üzerinden etik standartları ve psikoloji hizmeti satın alacakları korumak adına bir çağrıda bulunuyorum.

Psikoterapist Dr. Murat Paker hakkında cinsel saldırı suçlamasıyla yapılan ve pek çok aşamayla örtbas edilmeye yeltenilen şikayet hakkındaki basın açıklamanızı okudum. Öncelikle duyarlı yaklaşımınız için teşekkür ederim. Ancak siz de takdir edersiniz ki karar duruşması 17 Ocak 2019’da görülen ve İstanbul 56. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından onanan bir cinsel saldırı hakkında 19 Ocak 2019’da yapılan basın açıklamasında failin ismini vermemek, hatta faili ‘korumaya’ çağrıda bulunan minvalde açıklamalar yapmak ne kamuoyunu, ne de mesleği doğrudan koruyan bir tavır. Biliyoruz ki, geçmişte de çeşitli meslek elemanları (hâlâ aktif olarak görevdeler) tarafından da hem meslek hem de hizmet konusunda niteliği zedeleyen pek çok davranışta bulunulmuş, ve yaptırımı ‘dernek üyeliğinden atılmak’tan öteye geçememiştir.

Çok fazla uzatmadan, benim size samimi tavsiyem şudur: Psikologları ilgilendiren, mesleğe dair zedeleyici çalışmalar içerisinde bulunan (bulunduğu onaylanan) kişi ve kurumları ifşa edin. Bu sayede elimizde bir veri tabanı birikir. Ayrıca hem hizmet alacak kişi nitelikli bir tarama yapabilir, hem de meslektaş yönlendirmesi konusunda elimizi rahatlatmış olursunuz.

Teşekkür ederim,
Psk. Berkay Vuran

2 Replies to “Türk Psikologlar Derneğine Açık Mektup”

  1. Degerli kardesim mahkemede temyiz yolu aciktir. Hukum kesinlestiginde TPD gerekeni yapar. Amacimiz kisilerden bagimsiz olarak islettigimiz sureci vurgulamaktir.

    1. Bunu TPD’nin gerekeni yapacağına dair bir söz olarak algılıyor,
      Yorumunuz için teşekkür ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir