Neden Aktarım?

“Eğer kamu oyundaki gereksinmeye biz cevap veremez isek, bazı şarlatanlar bu boşluğu doldurmakta gecikmeyecekler, psikolojinin sırtından para kazandıkları gibi, kamu oyunu yanlış bilgilerle dolduracaklardır. Duygusal tepkiler göstermek bir çözüm değildir. Oturup ürün vermeye bakmalı. Meslek çevremizde herkesin yazacağı bir şeyler vardır ve olmalıdır (Şahin, 1978).”

Bu konudaki yazıma saygıdeğer Nail Şahin’den 1978 yılına ait bir alıntıyla başladım, sayın ‘Nefes Uzmanı’ şahsiyete ait 2012 tarihli bir alıntıyla devam etmek istiyorum:

(Eşcinsel erkekler hakkında) “Bir kere hiçbiri karından nefes almıyor. Karna nefes almadıkları için erkek enerjisinin ve erkek gücünün farkında değiller. Bir eşcinsel arkadaşım seminere katıldı ve çok memnun kaldı. Nefes eğitimi her kesimden insana lazım.”

Neden Aktarım?

Nail Şahin’in 40 yıl evvelden öngördüğü üzere psikoloji biliminin kamuoyunun gereksinmelerine yanıt oluşturamadığı, akademinin/akademi-kafalılığın dört duvarına sıkışıp kaldığı, üretim konusundaki titizliğini ise bilimsel bilginin dışa aktarım ve halka arzı yerine telif hakkı üzerine kullandığından mütevellit; piyasanın ’15 kişi tarafından okunan oldukça nitelikli makaleler’ ve ’15 milyon kişi tarafından okunan kanalizasyon artıkları’ arasında dönüp durduğunu düşünüyorum. En son iddiamdır ki bu sitede yer alan içerikler bahsi geçen ilk kategoride yer alsın.

Tek bir çabam ve çağrım var: Saygıdeğer meslektaşlarım, meslektaş adaylarım ve hocalarım: Lütfen elinizi taşın altına koyunuz. İnsanlar çocuk-ergen psikolojisini ebeveyn koçlarından, cinsel yönelimleri nefes terapistlerinden, psikopatolojileri ve olası dışavurumlarını yaşam koçlarından değil doğrudan sizden, bizden öğrensinler. Lütfen yakın çevrenizden başlayarak tebliğ görevinizi yerine getiriniz.

Önemli Açıklama

Bu web sitesi bir blog mahiyetinde olup, bir bilimsellik veya akademik nitelik iddiası içermeden salt aktarım gayesiyle oluşturulmuştur. Dolayısıyla üretimlerde yer alan zayıflıkları bu açıdan değerlendirip, olası eleştirilerinizi amatör ve yapıcı bir perspektiften yapmanızı rica ederim.

Web sitesinde yer alan hiçbir bilgi bir bilimsel referans özelliği taşımamaktadır. Bu sebepten dolayı ödev, makale, tez vb. üretimlerde kullanılabilecek nitelikte değildir. Ancak bazı içeriklerde yer alan alıntı bilgilerin altında bulunan kaynakça sayesinde asıl kaynağa gidebilir ve bilimsel üretimlerinizde kullanabilirsiniz.

Son olarak içeriklerde yer alan bilgilerin hakları benim tasarrufumdadır, ancak hiçbir kâr amacı güdülmeden oluşturulduğu için isimli-anonim-korsan tüm paylaşımlara açıktır. Yani yazdığım bir metni kendi imzanızla gönül rahatlığıyla paylaşabilirsiniz, bu şerefe layık olduğum için hiçbir hak talebinde bulunmayacağımı peşinen beyan ederim. Ancak, bazı içeriklerim çeşitli alıntılar da içerdiği için, ilgili içerikleri paylaşmanız durumunda sorumluluk sizlere aittir.