Rene’e Gelen İlham


Psikoloji / Salı, Ocak 29th, 2019

On sekiz yaşında akıllı ve yalnız bir adam olan Rene, Paris’in batısında bir köy olan Saint Germain’de inzivaya çekilmişti. Son zamanlarda sinirleri bozulmuş ve iyileşmek için inzivaya çekilmeyi tercih etmişti. Daha Saint Germain’e gelmeden önce Henri IV ve Marie de Medicis için yapılmış olan muhteşem kraliyet bahçelerini duymuştu ve güneşli bir günde burayı ziyaret etmeye karar verdi. Korucu onu kapıda durdurdu, fakat King’s School at La Fleche’te öğrenci olduğunu söyleyince girmesine izin verdi.

Sen Nehri’ne bakan altı büyük terastan oluşan bahçeler, Fransızların çok sevdiği eski moda simetrik şekilde bitkilendirilmişti. Her bir terasın sonunda kireçtaşı yamaçlarla kesilmiş süs mağaraları vardı; Rene, onların birine girdi. Suyun gürültüsünü eşlik eden ürkütücü bir ses duydu ancak ilk bakışta karanlıkta hiçbir şey göremedi. Gözleri karanlığa alıştıktan sonra yanıp sönen bir el feneri ne benzeyen bir figür fark etti. Figüre yaklaştı, çok geçmeden bunun bir kadın olduğunu fark etti. Daha yakınlaştığında, gerçekten bunun su havuzunda banyo yapan Diana’nın bronz heykeli olduğunu gördü. Ansızın, Grek tanrıça uçup gitti ve ardında bronz bir gül dalı bıraktı. Rene onu izlerken, önünde tridentiyle yol gösteren, Neptün’ün heybetli bir heykeli yükseldi.

Rene memnundu. Hidrolik olarak işleyen mekanik organlar ve hareketli heykeller olduğunu duymuştu, fakat böylesine bir realizm beklemiyordu. Mağaranın girişine doğru geri yürüdüğünde, mekanik olarak işleyen kapaklarla kontrol edilen yere gömülü tabakalar gördü. Öğleden sonraki zamanını mağaraları düşünerek, müzik dinleyerek ve heykellere kadar yorarak geçirdi.

Saint Germain’de kaldığı sürece, Rene tekrar tekrar kraliyet bahçelerine gitti. Bir süredir filozofların ilgilendiği, canlı ve cansız nesnelerin hareketleri arasındaki ilişkiyi düşündü. Görünüşte gerçek ancak cansız olduğu aşikar heykellerin hareketini vücutla akik arasındaki ilişki hakkında bazı sorulara yanıt olarak gördü. Saint Germain’i terk ettikten sonra bile Rene Descartes mağaraları hafızasında tekrar tekrar ziyaret etti; öyle ki tasarımcılarından etkilendiği Flarencelı Francini, kardeşlerin ismini kızı Francine’e vermeye kadar gitti.

Carlson, N. R. (2014). Fizyolojik psikoloji. (M. Şahin, Çev. Ed.). Ankara: Nobel. (Orijinal çalışma basım tarihi: 2011).


Lütfen orijinal kitabı satın alınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir